جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲

محاسبه آنلاین کمیسیون خرید و فروش


حق کمیسیون املاک چیست؟

محاسبه آنلاین کمیسیون خرید و فروش املاک؛ مشاورین املاک، در بنگاه ها، نقش واسطه و همچین راهنمای با تجربه در معاملات را به عهده دارند و به ازای خدماتی که ارائه می دهند مبلغی تحت عنوان حق کمیسیون از دو طرف معامله دریافت میکنند. این مبلغ حق الزحمه مشاورین به سبب خدمات ارائه شده توسط آنها در زمان معاملات میباشد و میزان آن بسته به ارزش ملک مورد معامله شده در معاملات مختلف، متفاوت میباشد و بر اساس اصولی مشخص، تعیین میشود. در این میان آگاهی از چگونگی تعیین حق کمیسیون و همچنین قوانین مربوط به آن مانع از ایجاد مشکلاتی هر چند کوچک خواهد بود.

حق کمیسیون املاک و انواع آن

محاسبه حق کمیسیون خرید و فروش املاک یا کمیسیون رهن و اجاره در معاملات مختلف قابل دریافت میباشد و بسته به نوع معامله و ارزش ملک معامله شده و همچنین شهر مربوطه، متفاوت بوده و لذا از انواع مختلفی برخوردار میباشد. حـق کمیسیون به عبارتی درآمد مشاورین املاک از بنگاه های ملکی می باشد که هر چه تعداد معاملات و ارزش ملک معامله شده بالاتر باشد، درآمد آنها نیز بالاتر خواهد بود. این مبلغ و نحوه محاسبه آن، در معاملات ملکی مختلف از جمله خرید و فروش و یا رهن و اجاره که بیشترین معاملات ملکی را شامل میشوند؛ متفاوت بوده و موارد زیر را شامل میشود:

در این مطلب فرمول محاسبه حق کمیسیون املاک در خرید، فروش، رهن و اجاره ملک در سال ۱۴۰۱ را برای شما شرح میدهیم تا کاملا با نحوه محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک آشنا شوید.

محاسبه کمیسیون خرید و فروش ملک

تعرفه کمیسیون مشاورین املاک هر سال از سوی اتحادیه مشاورین املاک تعیین میگردد. در سال جاری حق کمیسیون فروش و خرید ملک در شهر تهران به شرح زیر حساب میشود که این تعرفه برای تمامی املاک تجاری، اداری و مسکونی یکسان است.

بـر این اساس در تازه ترین ابلاغیه اتحادیه صنفی مشاوران املاک تهران، نرخ خدمات کارمزد دریافتی برای مبایعه نامه ها تک نرخی و به نوعی ساده سازی شده است. بر این اساس تمام قراردادها مشمول پرداخت حق کمیسیونی معادل ۵/ ۰ درصد حق طرفین در ارزش معاملاتی ملک شده اند که برای بالای ۵۰۰ میلیون تومان ۲۵/ ۰ درصد از این میزان را خریدار و ۲۵/ ۰ درصد را فروشنده باید به مشاور املاک پرداخت کند.

به حق کمیسیون محاسبه شده، مالیات بر ارزش افزوده نیز تعلق میگیرد که وظیفه پرداخت آن نیز بر دوش خریدار و فروشنده است (مالیات بر ارزش افزوده سال ۱۴۰۱ برابر با ۹ درصد است). فرض کنید ملکی به مبلغ ۱/۵ میلیارد تومان می باشد. حق کمیسیون مشاور املاک شامل ۰.۲۵ درصد ارزش ملک و ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده از هر یک از طرفین قرارداد است (مبالغ به تومان میباشد).

ارزش ملک معامله شده × %۰٫۲۵ ۳/۷۵۰/۰۰۰ = ۰٫۲۵% × ۱/۵۰۰/۰۰۰/۰۰۰
حق کمیسیون × %۹ مالیات  ۳۳۷/۵۰۰= ۹% × ۳/۷۵۰/۰۰۰
مجموع حق کمیسیون و مالیات ۴/۰۸۷/۵۰۰ = ۳۳۷/۵۰۰  +  ۳/۷۵۰/۰۰۰
سهم پرداختی هر یک از طرفین قرارداد به بنگاه املاک ۴/۰۸۷/۵۰۰ تومان